Detroit Diesel (General Motors)

Dizel motorların tarihinde hiçbir dizel motor 2- zamanlı Detroit Diesel ile kıyaslanamaz! 1938'de General Motors tarafından kurulan şirketin tasarladığı ve geliştirdiği motor neredeyse efsanevi bir statüye kavuşmuştur, çünkü 2-zamanlı yanma döngüsü (krank milinin her bir dönüşü için bir güç kazanımı), daha yaygın olan 4-zamanlı yanma döngüsünü (her iki dönüş için bir güç kazanımı) kullanan dizellerden çok daha fazla güç verir. Daha hafif ve kompakt dizayna sahiptir. Detroit Diesel bu sene 80'nci kuruluş yıldönümünü kutlamaktadır.
İki zamanlı Detroitler farklı serilerde üretildi, ilk önce 71 Serisi. Orijinal motor modeli 6-71 idi, ilk sayı silindir sayısını ve ikinci sayı her silindirin kübik inç cinsinden deplasmanıdır. Dört ila 20 silindir arasında motorlar üretildi. Üretilen seriler 53, 71, 92 ve 149 Serisi olarak adlandırıldı. Motorlar muhteşem bir tasarımla modüler olarak yapıldı. Örneğin iki V-6'nın bir V-12 oluşturmak için bir araya getirilebildiği veya bir V-16 oluşturmak için iki V-8'in birleştirilebileceği anlamına geliyordu.
İki zamanlı Detroit'in başlıca dezavantajı, yanma konfigürasyonunun, az da olsa yanmamış yakıtın, egzozdan çıkmasına izin vermesidir; bu da aşırı emisyonlara neden olur. Elektronik kontrol sayesinde motorların emisyon seviyeleri düşürülsede, bu elektronik aksamın yeni yasaları karşılamasının ekstra masraf yaratması sonucunda fiyat açısından verimsiz hale gelmiştir.
Detroit Diesel 1988 yılında Penske Corporation’a satılmıştır. Şirket daha sonra 1998 yılında MTU tarafından satın alınmıştır. Emisyon sorunları nedeniyle Detroit Diesel'in fabrikasyon üretimi 2006 yılında durdurulmuş olup,özel imalat 2-zamanlı motorlar ve 1987 senesinde piyasaya sunulan dünyanın ilk entegre elektronik kontrollü, 4 zamanlı 60 Seri Detroit Dizel motorlar üretilmeye devam edilmektedir.
Bugün tüm dünyada deniz motorlarında, jeneratörlerde, iş makinalarında, maden-petrol endüstrisinde kullanılan yüzbinlerce Detroit Diesel motor bulunmaktadır. Sadece MTU tarafından üretilen oriinal yedek parça kullanarak Detroit Diesel motorunuzun kalite, performans ve servis ömrünü garanti edebilirsiniz. Başka hiçbir üretici, özel Detroit Diesel orijinal ekipman özelliklerine, standartlarına ve kalitesine erişemez.
Bir Detroit Diesel motor sahibi iseniz, motorunuzun orijinal parçalarını şirketimiz "Akay Makina"dan tedarik edebilir, tamir, bakım ve servis hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Konusunda tecrübeli ve eğitimli elemanlarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Mobirise